Vitaminas C – nauda Jūsų organizmui

Vitaminas CVitaminas C yra labiausiai pasaulyje vartojamas vitaminas. Jis yra vitaminų lyderis. Vitaminas C kitaip – vandenyje tirpstantis vitaminas, gyvybiškai svarbus daugeliui organizmo funkcijų. Dalis gyvūnų gali patys sintezuoti šį organizmui naudingą vitaminą, tačiau žmogaus organizmas pats jo negamina.

Vitamino C istorija

Pirmą kartą vitaminas C moksliniuose straipsniuose paminėtas 1928 m. Tačiau dar 1747 m. pirmasis skorbuto priežastis bandė nustatyti bei pagrįsti vitamino C naudą laivo chirurgas Džeimsas Lindas.

Jis daliai įgulos duodavo citrinų sulčių prie įprasto maisto, o kitai daliai – neduodavo. Šis jo eksperimentas parodė, kad citrinų sultys padeda išvengti ligos. 1932 m. viena pavojingiausių ligų, atsirandančių dėl nepakankamo vitaminų kiekio – skorbutas, buvo suvaldytas būtent vitamino C dėka. Kelias skorbutui buvo užkirstas (nuo to kilo antrinis vitamino C pavadinimas a + skorb = askorbo).

Dar gilioje senovėje, norėdami apsisaugoti nuo įvairių ligų, žmonės vartojo šviežią augalinį maistą. Šviežiose daržovėse yra vitamino C, kuris padeda stiprinti imunitetą, turi antioksidacinių savybių bei yra atsakingas už odos baltymo kolageno – vadinamo jaunystės eliksyru – gamybą.

Taip pat buvo žinoma, kad aukštoje temperatūroje prarandama apie 40 proc. vitamino C. Vitaminas C jautrus šviesai ir drėgmei – didesnė jo dalis žūva.

Natūralioji medicina iki šių dienų vitaminą C priskiria vertingiausia žmogaus sveikatai priemone. Neretai vitaminas C vadinamas ,,vaistu nuo visų ligų’’. Organinės kilmės vitaminas C net 3–5 kartus aktyvesnis nei sintetinis.

Vitamino C nauda mūsų organizmui

Yra žinoma, kad didžiausias natūralaus vitamino C šaltinis – citrusiniai vaisiai. Šių vaisių nauda

akivaizdi ir moksliškai įrodyta. Apie tai galima rasti daugybę straipsnių bei tyrimų įvairiuose interneto puslapiuose.

Norint aprūpinti organizmą vitaminu C, reikia žinoti, kokius vaisius ir daržoves vartoti. Vitamino C gausu citrinose, apelsinuose, greipfrutuose, pomidoruose, bulvėse ir net svogūnų galvutėse.  Pvz. greipfrutai turi itin mažai kalorijų, labai daug vandens ir vitamino C.

Jo taip pat turi brokoliai, Briuselio kopūstai, braškės, špinatai, kiviai, juodieji serbentai. Suprantama, norint gauti reikiamą kiekį vitamino C, vaisiai ir daržovės turi būti auginami bei laikomi tinkamose sąlygose.

Vienas iš pagrindinių ir bene svarbiausių vitamino C teikiamų naudų – imuninės sistemos stiprinimas bei palaikymas. Peršalimo ir gripo metu arba tiesiog šaltuoju metų laiku reikiamos vitamino C dozės sumažina peršalimo ligų atsiradimo galimybes bei šių ligų trukmę.

Vitaminas C, vartojamas kartu su geležies preparatais, palengvina absorbciją.

Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis profilaktiškai vartojamas vitaminas C padeda sumažinti riebalų kaupimąsi ant kraujagyslių sienelių, reguliuoja kraujospūdį.

Kadangi vitaminas C yra labai svarbus kolageno gamybai sąnarių kremzlėse, sąnariai apsaugomi nuo dėvėjimosi, išlieka lankstūs bei elastingi.

Vitaminas C skiriamas žmonėms, sergantiems astma, nes blokuoja histamino poveikį (histaminas – tai žmogaus organizme natūraliai gaminama medžiaga, dalyvaujanti kraujospūdžio ir imuninės sistemos reguliavimo procesuose ir nervų sistemos funkcijose). Vitaminas C susilpnina astmos poveikį.

Vitaminas C – labai populiarus kosmetologijoje bei dermatologijoje. Jis ne tik skatina kolageno gamybą odoje, bet ir sumažina ultravioletinių saulės spindulių sukeltą žalą odai: išvengiama staigaus odos senėjimo bei pigmentinių dėmių. Joms jau susidarius, skiriami serumai bei kremai su vitaminu C.

Kraujotakos pagerinimui akių srityje rekomenduojama vartoti vitaminą C dėl jo unikalaus antioksidacinio poveikio. To dėka sumažėja geltonosios dėmės, kurios gali privesti netgi prie regėjimo praradimo.

Žmonės, kurie serga katarakta, profilaktiškai turėtų suvartoti rekomenduojamą paros dozę.

Vitaminas C mažina nuovargį, gerina savijautą, padeda nervų sistemos normaliam veikimui, stimuliuoja psichologines funkcijas bei palaiko energinį metabolizmą.

Norintiems turėti pastovų normalų kūno svorį, tinkamas vitamino C kiekis gali padėti organizmui naudoti riebalus kaip ,,kurą’’, nepriklausomai, ar sportuojate, ar ne. 

Vitaminas C – paros norma

Rekomenduojamos vitamino C paros normos yra sekančios:

  • Vyrams – 90 mg;
  • Moterims – 75 mg;
  • Nėščioms moterims – 80 mg
  • Žindančioms moterims – 100-120 mg;
  • Vaikams:
  • Kūdikiams iki vienerių metų – 30–35 mg;
  • 1–3 metų vaikui – 40 mg;
  • 4–10 metų – 45 mg.

Ženklai, bylojantys, kad organizmui trūksta vitamino C

Yra nustatyta, kad rūkantiems žmonėms trūksta vitamino C, tad jiems rekomenduojama padidinta šio vitamino paros norma.  Jei vartojama daug saldumynų, vitamino C absorbcija sumažėja.

Vitamino C daugiau reikia streso sąlygomis, atsiradus infekcijai ir valgant baltyminį maistą. Trūkstant vitamino C sumažėja darbingumas, prastėja nuotaika bei miego kokybė.

Esant ženkliam vitamino C trūkumui organizme, išsivysto avitaminozė. Jos požymiai yra sekantys:

  • Blyški ir išsausėjusi oda;
  • Dantenų kraujavimas;
  • Nusilpęs imunitetas ir nuolat besikartojančios peršalimo ligos;
  • Ilgas žaizdų gijimas.

Medicinos specialistai pažymi, kad mūsų organizmas įsisavina tik ribotą vitaminų ir mikroelementų kiekį. Tačiau patiems nustatyti vitaminų normą yra nesaugu. Pirmiausia, reikia pradėti nuo sveikos ir visavertės mitybos ir tik tuomet ją papildyti vitaminais bei maisto papildais, pasitarus su šeimos gydytoju ar vaistininku.

Atsiradus vitamino C pertekliui

Savo maisto racionu besirūpinantys bei sportuojantys žmonės vitamino C per dieną gauna pakankamai. Šio vitamino perdozavimo pasitaiko retai. Pagrindiniai perdozavimo požymiai sekantys:  pykinimas ir vėmimas, retsykiais viduriavimas, skrandžio spazmai bei galvos skausmas.