Alavijas, kitaip vadinamas alijošiumi (Aloe vera) – daugiametis, nuolat žaliuojantis vaistinis augalas, žinomas daugiau nei 3500 metų. Pirmieji alavijo sultingus lapus pradėjo naudoti senovės egiptiečiai ir Indijos gyventojai įvairiems odos susirgimams bei nudegimams gydyti, į pagalbą užkietėjusiems viduriams. Manoma, kad būtent šiose šalyse, o taip pat ir Madagaskare, alavijas pradėtas naudoti itin plačiai sveikatinimo reikmėms ir profilaktikai.
Alavijas yra augalas, neturintis stiebo, jo lapai pailgi, dygliuoti ir stori. Minkštimas, esantis lapuose, dėl savo vaistinių savybių, prilyginamas natūraliam antibiotikui. Alavijo žiedynas yra varpo formos, geltonos arba oranžinės spalvos. Alavijai gerai auga šiltame bei sausame klimate, mėgsta tiesioginius saulės spindulius ir šviesą.
Pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei 500 alavijo rūšių bei porūšių. Tačiau labiausiai vertinamas pagal savo vaistines savybes yra tikrasis alavijas – Aloe Vera. Jo sudėtyje aptinkama daugiau nei 50 rūšių fermentų, vitaminų, mineralų, sterolių bei kitų žmogaus organizmui naudingų elementų.
Tikrojo alavijo (aloe vera) cheminė sudėtis bei gydomosios savybės
Vaistinė augalinė alavijo žaliava – švieži lapai ir ūgliai. Alavijas vadinamas liaudišku vaistu nuo visų ligų. Sultims išgauti, naudojami 2-4 metų augalo lapai, jų skonis labai aitrus ir kartus, tad dažniausiai naudojamas išoriškai. Tikrąjį alaviją nesudėtinga auginti namų sąlygomis, todėl ši priemonė yra prieinama visiems.
Įvairių tyrimų metu nustatyta, kad aktyvūs alavijo elementai įtakoja mūsų odos būklę bei veikia imuninę sistemą. Paminėsime pagrindinių elementų savybes.
Saponinai, esantys alavijo sudėtyje yra augaliniai glikozidai, todėl šias medžiagas galima vartoti per burną, nes jos neapsorbuojamos virškinimo trakte. Saponinai turi antiseptinių valančiųjų savybių. Glikozidai – tai organinė medžiaga, susidedanti iš cukrinės dalies ir aglikono, necukrinio komponento. Glikozidai veikia širdies kraujagysles, žadina apetitą, laisvina vidurius, mažina aterosklerozę, varo šlapimą ir naikina mikrobus.
Antrachinonai efektyviai veikia žarnyno bei virškinamojo trakto veiklą, palengvina esant užkietėjusiems viduriams.
Dervų kiekis alavijuose sudaro net 20%. Dervos pasižymi laisvinamuoju poveikiu viduriams bei teigiamai veikia odos pigmentaciją, nes įtakoja melatonino gamybą odoje.
Alavijo sudėtyje aptinkama 20 nepakeičiamų aminorūgščių, mineralų (magnio, cinko, vario, mangano, geležies, natrio, kalcio, chromo), vitaminų (B12, antioksidantų A ir C), cholino bei folio rūgšties.
Itin svarbus elementas alavijo sudėtyje – salicilo rūgštis, kuri turi antibakterinių, priešuždegiminių ir skausmą malšinančių savybių.
Fermentų dėka mažinamas odos uždegimas, o fitohormonai padeda žaizdų gijimui bei pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.
Fitoncidai kovoja su bakterijomis ir mikrobais, o taip pat puikiai įtakoja nervų sistemos veiklą, mažina nuovargį bei gerina miego kokybę. Tad kasdien išgėrus po 1 valgomąjį šaukštą alavijo sulčių, pastebimi teigiami pokyčiai visam organizmui.
Praktiniai patarimai
Odos priežiūrai
Liaudies medicinoje žaizdų gydymui naudojamas šviežiai nuskintas alavijo lapas, perpjautas išilgai: sultys ar minkštimas užspaudžiami tiesiai ant paviršinės žaizdos ir leidžiama išdžiūti.
Kosmetikos prekių parduotuvėse gausu kosmetikos produktų linijų, skirtų odos, plaukų bei galvos odos priežiūrai. Tai gali būti įvairūs kremai, ekstraktai, geliai ir šampūnai. Daugelis kosmetikos gamintojų turi specialią liniją su aloe vera odos drėkinimui, nuraminimui ir minkštinimui.
Vasaros metu, nudegus odą, rekomenduojama plonu sluoksniu patepti paraudimus skausmui numalšinti ir paraudimui sumažinti.
Paakių priežiūrai galima pasigaminti naminę kaukę iš alavijo sulčių. Tam reikia sutarkuoti agurką be odelės, įpilti 1 arbatinį šaukštelį alavijo sulčių ir migdolų aliejaus. Viską gerai sumaišius, patepti ir palaikyti apie 30 min. Nuplovus pamaitinti jautrią paakių odą serumu ar kremu.
Plaukų priežiūrai
Alavijo lapo minkštimą sudėti į smulkintuvą ir gerai sutrinti. Stipresniam poveikiui išgauti, galima papildomai įdėti vitamino C miltelių ar vitamino E. Gautą masę tepti ant odos ar plaukų ir palaikyti 15-20 min. Ši priemonė pagerina plaukų bei odos būklę, puikiai drėkina bei kovoja su pleiskanomis.
Peršalimo ligoms gydyti
Alavijas yra puiki priemonė, norint greičiau pasveikti nuo įvairių peršalimo ligų. Jo sultys padeda stiprinti imunitetą ir apsiginti nuo virusų. Atsiradus kosuliui, galima pasigaminti įvairius mišinius su medumi, citrina ar vaistažolėmis. Pats paprasčiausias ir visiems prieinamas receptas: stiklinėje vandens ištirpdykite arbatinį šaukštelį medaus, įpilkite 2 – 3 arbatinius šaukštelius alavijo sulčių, 3 arbatinius šaukštelius citrinos sulčių ir 1 valgomąjį šaukštą obuolių acto. Tai puiki profilaktikos priemonė sveikatai gerinti bei organizmui stiprinti.
Aloe vera sultys stiprina imunitetą, šalina nuovargį, gerina odos būklę bei padeda palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Jei turite virškinimo sutrikimų ar norite išsivalyti žarnyną, alavijo sultys yra tai, ko jums reikia. Alavijas padeda mažinti uždegimus ir infekcijas organizme, yra puiki priemonė kovoje su grybeliais ir įvairiais virusais.
Pašalinis poveikis
Derėtų atkreipti dėmesį, kad yra galimas alavijo pašalinis poveikis. Pastebėjus alergines reakcijas, atsiradus viduriavimui, pykinimui, nutraukite vartoti produktus, kurių sudėtyje yra alavijo. Besilaukiančioms moterims taip pat nepatariama vartoti produktų su šiuo vaistiniu augalu.