Vitaminas E – nauda Jūsų organizmui

Vitaminas E labai svarbus antioksidantas, saugantis kūno ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Jis skatina organizmo audinių atsinaujinimą, stabdo bei lėtina organizmo senėjimo procesus. Vitaminas E slopina kenksmingų organizmui medžiagų poveikį.

Vitaminas E naudaFarmacijos bei kosmetikos pramonėje produktams gaminti naudojamas sintetinis vitaminas E. Natūralus vitaminas E yra randamas maisto produktuose, tokiuose kaip įvairūs aliejai bei grūdinės kultūros. Itin didelis vitamino E kiekis randamas motinos piene, tad kūdikių augimui bei vystymuisi motinos pienas yra gyvybiškai svarbus.

Vitaminas E – riebaluose tirpstantis vitaminas, nesuyrantis virimo metu bei nebijantis rūgščių poveikio. 

Vitaminas E – nauda ir svarba

Vitamino E populiarumas yra didelis. Pagal vitaminų vartojimą jį aplenkia tik vitaminas C. Vitaminas E svarbus:

  • Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai užtikrinti;
  • Užkerta kelią kepenų suriebėjimui sąveikoje su selenu;
  • Palaiko ląstelių membranų stabilumą;
  • Pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis;
  • Skatina žaizdų gijimą;
  • Stiprina organizmo imunitetą;
  • Mažina kraujo krešėjimą;
  • Palaiko normalų nervinės ir raumenų sistemos darbą;
  • Saugo nuo oksidacijos vitaminą A bei nesočiąsias riebalų rūgštis;
  • Saugo nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių poveikio.

Vitamino E poreikis žmogaus organizme

Paskaičiuota, kad vitamino E suaugusiam žmogui rekomenduojama dienos norma yra apie 10 mg, nėščioms moterims – 12 mg, žindyvėms – 14 mg, jaunesniems nei 3 metų vaikams – 6 mg, 3–10 metų vaikams – 7 mg .

Natūralaus vitamino E yra randama ne tik jau minėtuose nerafinuotuose aliejuose ar grūdinėse kultūrose, bet ir žirniuose, pupelėse, sojose, grikių kruopose, špinatuose, riešutuose, kiaušinių tryniuose, mėsoje, menkės kepenėlėse. Natūralus vitaminas E yra geriau pasisavinamas ir veiksmingesnis nei sintetinis vitaminas E.

Vitaminas E apsaugo A vitaminą nuo oksidacijos žarnyne ir audiniuose. Tad šiuos abu preparatus rekomenduojama vartoti kartu. Jei trūks vitamino E, nebus įsisavinamas ir reikiamas vitamino A kiekis.

Vitaminą E draudžiama vartoti, jei yra nustatytas padidėjęs jautrumas jam. Vitaminą E galima vartoti profilaktiškai arba jo trūkumo sukeltiems pokyčiams palengvinti.

 Vitamino E trūkumo bei pertekliaus simptomai

Jei jūsų racione yra maisto produktai, kuriuose gausu vitamino E, jo trūkumo galite ir nejausti. Tačiau dėl organizmo badavimo ar kai kurių ligų, gali pasireikšti požymiai, būdingi jo trūkumui. Tai gali būti įvairūs nervų sutrikimai, kasos ar tulžies pūslės ligos, alerginės reakcijos, virškinimo sutrikimai. Trūkstant vitamino E moterims gali grėsti persileidimas nėštumo metu, o vyrams – sumažėti lytinis potraukis.

Vitamino E trūkumas atsiranda, jei į organizmą jo su maistu patenka per mažai: sergantiems ir dirbtinai maitinamiems, kai kurių medikamentų vartojantiems, kepenų ir tulžies latakų bei žarnyno ligomis sergantiems žmonėms. Neišnešiotiems ar mažai sveriantiems kūdikiams bei naujagimiams, kurie maitinami mišiniais, gali pritrūkti vitamino E.

Neatsakingas vitaminų vartojimas gali sukelti nepageidaujamų pasekmių. Jų perteklius gali būti kenksmingesnis nei esant trūkumui. Tad vartojant maisto papildus, būtina laikytis nurodytų rekomenduojamų paros dozių bei jų neviršyti. Tirpaus vitamino E perteklius organizme kaupiasi riebaliniame audinyje ir kepenyse. Per didelis jo kiekis gali slopinti vitamino K pasisavinimą, kuris įtakoja kraujo krešėjimą.

Vitaminas E – poveikis plaukams, odai ir nagams

Kadangi šis vitaminas yra stiprus antioksidantas, ši savybė padeda atstatyti pažeistus plaukų folikulus bei apsaugo viršutinį plaukų sluoksnį nuo žalingo aplinkos poveikio. Pamaitinus plaukus vitaminu E plaukai ne tik apsaugomi, bet ir greičiau auga, atrodo sveikesni ir blizgantys. Jei vitaminu E plaukus apsaugosite nuolat – pristabdysite priešlaikinį jų žilimą.

Yra žinoma, jog dėl orų kaitos – karščio ir šalčio – plaukai itin sausėja, jų galiukai skilinėja, bei lūžinėja. Jei dažnai naudojatės plaukų formavimo priemonėmis, nesaugote plaukų nuo tiesioginių kenksmingų saulės spindulių – vitaminas E atskubės jums į pagalbą. Plaukai taps minkštesni bei sveikesni.

Vitaminas E naudojamas, norint sumažinti mimikos raukšles ar odos dėmes, atsirandančias senėjimo procese. Vitaminas E apsaugo odą nuo kenksmingų UV spindulių, padidina kolageno gamybą. Oda tampa elastingesnė ir drėgnesnė. Vitamino E pagalba galima suminkštinti bei sudrėkinti rankų odą, kuri itin išsausėja žiemos bei pavasario sezonais.

Žmonėms, turėjusiems viršsvorio ir staiga jo netekus, oda tampa nelygi bei neelastinga. Pastoviai vartojant kremus su vitaminu E, galima pagerinti odos išvaizdą, sumažinti atsiradusias strijas, kurios kankina dažną pagimdžiusią moterį. Vitamine esantys stiprūs antioksidantai apsaugo odą nuo  žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Viena iš efektyviausių priemonių skilinėjančioms ir sausoms lūpoms pagelbėti – vitaminas E. Jis drėkina, minkština bei švelnina lūpas.

Jei turite nemalonių bėdų su skilinėjančiais bei silpnais nagais, drėkinkite juos vitaminu E. Jis padės nagams išlaikyti drėgmę bei juos sustiprins. Nagų išvaizda pagerės ir atrodys sveikai.

Dermatologijoje priemonės su vitaminu E yra itin populiarios. Antioksidacinės vitamino E savybės nuramina odos uždegimus, mažina niežėjimą, raudonumą bei stabdo tinimą. Jei oda buvo sužeista,  ji greičiau gyja, tepant skystu vitaminu E.

Kaip ir kiekvieną priemonę, vitaminą E reikia tinkamai išbandyti ant savo odos, atlikus testą: ant mažo odos lopinėlio užtepkite ar užlašinkite vitamino E ir šiek tiek palaikykite. Jei oda nesureagavo, galite drąsiai naudoti įvairioms odos problemoms spręsti.

Vitamino E laikymo sąlygos

Vitaminą E patartina laikyti vėsioje ir tamsioje vietoje, atokiai nuo saulės spindulių.