Kas yra fermentai?
Fermentas – tai baltyminis katalizatorius, paspartinantis organizme vykstančias chemines reakcijas tūkstančius kartų. Be fermentų šios reakcijos nevyktų arba vyktų labai lėtai, organizmai tiesiog negalėtų egzistuoti. Fermentai naudojami kaip vaistiniai preparatai, kaip reagentai ar biocheminiai rodikliai diagnozei nustatyti. Iki šių dienų ištirta maždaug 3 tūkstančiai fermentų. Fermentai – jautrūs temperatūros ir terpės pH pokyčiams bei aktyvūs tik tam tikroje temperatūroje: jai didėjant, fermentai nebeatlieka savo funkcijos.
Žmogaus organizme yra aptikta daugiau nei 5 tūkstančiai (22 skirtingų tipų) fermentų, kurių daugelis gaminami kasoje. Trys pagrindiniai virškinimo fermentai yra amilazė, lipazė ir proteazė, kurie labai svarbūs angliavandenių, riebalų ir baltymų skaidyme. Metaboliniai fermentai gaminasi pačiose ląstelėse ir padeda užtikrinti organų ląstelių ir audinių funkcionavimą. Maisto fermentai randami tik neapdorotame maiste ir padeda virškinti maistą.
Fermentų svarba
Rudens, žiemos ir pavasario metu ypač padaugėja susirgimų įvairiomis kvėpavimo takų infekcijomis. Viršutinių ar apatinių kvėpavimo takų ligas, kaip žinome, dažniausiai sukelia virusai ir bakterijos. Žmogaus imuninės ląstelės ir fermentai, kitaip dar vadinami enzimais, efektyviai kovoja su infekcijomis.
Kaip veikia fermentai ir kodėl jie yra tokie svarbūs? Fermentai yra atsakingi už ląstelių regeneraciją, nuolat padeda organizmui kovoti su infekcijomis bei ligomis, stiprina imuninę sistemą. Dėka to, gerinamas kraujo klampumas, mažėja trombų susidarymo rizika, užtikrinama gera virškinamojo trakto veikla, slopinami uždegimai bei užkertamas kelias įvairiems organų ir organizmo sistemų sutrikimams. Fermentai organizme gaunamas maistines medžiagas panaudoja naujiems audiniams, tokiems kaip nerviniams, kauliniams, raumenų, odos ir liaukiniams, pagaminti. Fermentai palengvina toksinių medžiagų iš virškinamojo trakto, inkstų, plaučių ir odos, pašalinimą. Tad nepakankamas fermentų kiekis organizme gali įtakoti ligų vystymuisi.
Kaip išlaikyti tinkamą fermentų kiekį organizme?
Aktyvėjant bei spartėjant gyvenimo tempui, taip jau nutiko, kad dauguma žmonių valgo termiškai apdorotą maistą. Yra žinoma, kad verdant ar kepant 47 °C temperatūroje maistą, fermentai jame tiesiog suyra. Jei fermentai išlieka maiste, jie aktyviai dalyvauja maisto virškinimo procesuose. O kuomet maitinamasi termiškai apdorotu maistu (be fermentų), organizmas pats privalo gaminti fermentus virškinimui. To pasekoje gerokai sumažinamas jų organinis potencialas.
Pagrindinė senėjimo proceso ir ankstyvos mirties priežastis, kuomet organizmas nebeaprūpinamas pakankamu kiekiu fermentų. Tai tampa daugelio ligų priežastimi – atsiranda vėžio, kraujo ligų, diabeto ar kitų chroniškų ligų grėsmė.
Pagrindiniai patarimai, siekiant išlaikyti tinkamą fermentų kiekį organizme yra sekantys:
- Valgyti kuo daugiau natūralaus maisto, ypač šviežių daržovių ir vaisių. Dideliu kiekiu fermentų pasižymi bananai, avokadai, mango, papaja, ananasai bei daiginti grū Prie svarbių produktų priskiriami nepasterizuoti (neapdoroti termiškai) pieno produktai, žali kiaušiniai bei neapdorota mėsa.
- Vengti arba sumažinti iki minimumo alkoholinių gėrimų vartojimą, nerūkyti, vengti stresinių situacijų ir sveikai maitintis.
- Pakankamai ilsėtis, gerti daug skysčių, vartoti probiotikus. Natūralus probiotikų arba gerųjų bakterijų šaltinis – rauginti pieno produktai (kefyras ar jogurtas). Labai sveika valgyti raugintas daržoves, ypač raugintus kopūstus. Įtraukdami šių produktų į savo mitybą ar vartodami probiotikų papildomai, užtikrinsite tinkamą žarnyno mikroflorą bei pagerinsite virškinimą.
Kada reikia papildomai vartoti virškinimo fermentus?
– Kai susergama pankreatitu. Kasa turi galingą rezervą, tačiau, esant itin pažeistam kasos audiniui, ji negeba išskirti tiek fermentų, kiek reikia maistui virškinti.
– Kuomet sergama kasos vėžiu.
– Kai sutrinka tulžies gamyba arba pašalinus tulžies pūslę.
– Kuomet nuolat vargina pilvo pūtimas, jaučiamas sunkumas, prastai virškinamas maistas, atsiranda pykinimas ar net viduriavimas. Tada rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku, kokius virškinimo fermentus reikia vartoti simptomams palengvinti.
Virškinimo fermentai vartojami valgio metu arba iš karto po valgio. Tokiu būdu jie kompensuoja organizmo fermentų stoką bei pagerina virškinimą.
Jei bus suvartojamas nepakankamas fermentų kiekis, nemalonūs simptomai neišnyks. Rekomenduojama dozė – 20000-40000 lipazės vienetų vienam valgymui (1-4 kapsulės ar tabletės vieno valgymo metu).
Sergant bet kokiomis ligomis, tinkamiausią dozę geriausiai nustato gydytojas, atsižvelgdamas į ligos simptomus, svorį bei mitybą. Fermentų preparatai nėra vaistas nuo persivalgymo ar netinkamos mitybos. Jie vartojami, kuomet dėl įvairių priežasčių trūksta kasos fermentų.