Šarminis vanduo ir jo nauda sveikatai

šarminis vanduoŠarminis vanduo pasižymi šarminėmis savybėmis, užkerta kelią rūgščių kaupimuisi organizme ir reguliuoja jų pusiausvyrą.

Gerai savijautai ir sveikatai palaikyti organizmui būtina pastovi šarminė terpė. Todėl vis daugiau žmonių šarminį vandenį plačiai vartoja organizmo valymui,  siekdami ne tik palaikyti gerą organizmo savijautą, bet ir atsikratyti viršsvorio.

Kas yra pH?

pH – vandenilio potencialas, vandenilio jonų (H+) koncentracijos tirpale matas, parodantis tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą.

Žymėjime raidė p kilusi iš vokiško žodžio Potenz, reiškiančio koncentracijos dydį, o raidė H reiškia vandenilio jonus. „pH“ reikšmė yra nuo 0 iki 14, kur pH<7 rūgštiniams tirpalams, pH=7 neutraliems tirpalams ir pH>7 šarminiams tirpalams.

Daugelis žinomų dietologų rekomenduoja reguliariai vartoti šarminį vandenį, nes jis sugeba subalansuoti pH lygį žmogaus organizme, o tai reiškia, kad tai – puiki priemonė palaikyti sveikatą ir grožį. Šarminis vanduo kaip gėrimas gali būti naudojamas daugelio ligų profilaktikai.

Dėl netinkamos mitybos, judėjimo stokos ir didelio užterštumo dažną žmogų kankina padidėjęs organizmo rūgštingumas, kitaip vadinamas lėtine acidoze.

Kai rūgščių kiekis organizme padidėja, inkstai nesugeba jų pašalinti, rūgštinės atliekos lieka kraujyje. Laikui bėgant šios atliekos paverčiamos kietomis sankaupomis, kurios dažniausiai kaupiasi riebaliniame sluoksnyje.

Todėl, sutrikus rūgščių ir šarmų pusiausvyrai, riebalų sankaupos didėja ir auga svoris. Greta šių problemų, atsiranda ir odos problemų, tokių, kaip celiulitas. Padidėjęs cholesterolis, inkstų ir tulžies akmenys irgi atsiranda dėl  rūgštinių atliekų.

Šarminis vanduo – kaip pasigaminti

Šarminį vandenį galima pasigaminti ir patiems. Sudėtinės dalys, reikalingos paruošti šarminiam vandeniui:

  • 1 arbatinis šaukštelis Himalajų druskos;
  • 1 citrina;
  • 8 puodeliai vandens. Paruošimas: į švarų indą supilkite vandenį, supjaustykite citriną griežinėliais ir išspauskite likusias sultis. Galite dėti ir citrinos odelę. Įdėti Himalajų druską, uždaryti indą ir  palikti stovėti 12 valandų kambario temperatūroje. Naudojimas: gerti 3 puodelius ryte ant tuščio skrandžio.

Vandenį su aukštu pH galima ir nusipirkti. Etiketėje rasite sudėties aprašymą.

Kaip veikia šarminis vanduo?

Šarminis vanduo yra mažiau rūgštus nei įprastas vandentiekio vanduo. Jo pH yra didesnis nei septyni dėl mažos vandenilio jonų koncentracijos. Optimalus žmogaus kraujo pH yra 7,4 ir labai svarbu jį palaikyti šiame lygyje.

Dideli šio rodiklio nukrypimai į rūgštesnę aplinką turi neigiamų padarinių sveikatai: silpnėja visos kūno sistemos, gali išsivystyti osteoporozė, žymiai sumažėja imunitetas, padidėja onkologijos rizika.

Manoma, kad šarminis vanduo sumažina mūsų kraujo ir skrandžio rūgštingumą, atsiranda daugiau energijos, gerėja medžiagų apykaita. Be to, šarminis vanduo yra galingas antioksidantas.

Kuo naudingas šarminis vanduo

Šarminio vandens nauda sveikatai yra akivaizdi. Šarminis vanduo:

– Stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus organizme, padeda jį išvalyti ir gali būti naudojamas nutukimo problemai išspręsti;

–  Tai geras diuretikas, todėl yra skiriamas cistitui ir inkstų akmenligei palengvinti.

–  Sumažina rūgštingumą, tokiu būdu užkertant kelią mineralų išplovimui iš kaulų, raumenų, plaukų ir kt. Reguliarus šarminio gėrimo vartojimas pašalina raumenų ir kaulų sistemos patologijų atsiradimą.

–  Padidėja jautrumas insulinui, o tai reiškia, kad cukraus perteklius pašalinamas iš kraujo.

– Padeda sumažinti cholesterolio kiekį, jis laikomas gana efektyvia tromboflebito, kraujo sustorėjimo prevencija;

–  Teigiamai veikia imunitetą;

  • Gelbsti, esant virškinimo trakto problemoms. Tačiau šarminis vanduo negali būti laikomas pagrindine priemone sveikatai gerinti. Tai – tik papildoma priemonė.

Populiarūs klausimai apie šarminį vandenį

✔️ Kodėl verta gerti šarminį vandenį?

Šarminis vanduo stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus organizme, yra geras diuretikas, padeda sumažinti cholesterolio kiekį.

✔️ Kaip pasigaminti šarminį vandenį?

Medžiagos, kurios padidina pH, gali būti dedamos į vandenį, arba neutralų vandenį galima elektrochemiškai atskirti į rūgštinį ir šarminį.

Kokie yra natūralūs šarminiai produktai?

Jonizuotas vanduo, švieži špinatai, švieži brokoliai, artišokai, kopūstai, salierai, žiediniai kopūstai, morkos, agurkai, jūros dumbliai, svogūnai, šparagai, citrinos, alyvuogių aliejus, žolelių ir žalioji arbata, salotos, šviežios cukinijos, žalieji žirneliai, daiginti grūdai, baklažanai, šparaginės pupelės, burokėliai, kriaušės, melionai, kiviai, vynuogės, mangai, figos, datulės, obuoliai, avokadai, pomidorai, ropės, migdolai, grybai, laukiniai ryžiai, alyvuogės, sojų pupelės, paprikos, ridikai, rabarbarai, ananasai, vyšnios, braškės, abrikosai, persikai, apelsinai, greipfrutai, bananai.

Linkime Jums geros sveikatos!

Kas yra šarmas galite paskaityti čia