Lecitinas

Lecitinas

Lecitinas – Lecitino terminas pirmą kartą pasaulyje buvo paminėtas Prancūzijoje 1845 m., nes jį išskyrė ir ištyrė prancūzų mokslininkas – chemikas ir vaistininkas Theodore Gobley.

Jis nustatė lecitino cheminę formulę ir jo išgavimo būdus. Žodis ,,lecitinas’’ , kilęs iš graikų kalbos, reiškia ,,kiaušinio trynys’’. Tai gelsvai rusvos spalvos riebalų grupė. Ši medžiaga randama augalų ir gyvūnų audiniuose.

Kaip išgaunamas lecitinas?

Daigiausiai lecitino išgaunama iš šių šaltinių:

  • Kiaušinių
  • Pieno
  • Sojos pupelių
  • Rapsų
  • Saulėgrąžų
  • Žuvų ikrų

Lecitino esama žmogaus smegenų audiniuose, viščiukų ir avių smegenyse, žmogaus kraujyje, plaučiuose ir tulžyje.

Lecitinas yra biologiškai aktyvi natūrali medžiaga, dalyvaujanti riebalų apykaitoje. Ši medžiaga turi unikalią savybę – tirpinti riebalus vandenyje, o taip pat ir organizmo skysčiuose. Lecitinas yra fosfolipidas ir natūralus emulsiklis.

Kokios medžiagos yra lecitino sudėtyje?

Pagrindinės sudedamosios medžiagos yra inozitolis ir cholinas.

Inozitolis yra vitaminas B-h, natūrali organizmo medžiaga, angliavandenis. Inozitolis dalyvauja serotonino – antidepresinio junginio veikloje. Tad yra būtinas organizme, esant nemigai, plaukų slinkimui, sergant depresija. Ši medžiaga turi raminamąjį poveikį ir yra svarbi nervų, raumenų bei smegenų veikloje, nes sąveikoje su cholinu metabolizuoja riebalus bei šalina cholesterolį.

Cholinas svarbi organizmui medžiaga jo funkcionavimui, nes yra pagrindinis nervinio impulso perdavėjas. Yra žinoma, kad lecitine cholino yra 10-20%, maisto papilduose gali būti iki 90%. Cholinas tiesiogiai įtakoja protiniam vystymuisi bei atminčiai formuoti.

Lecitine yra linolinė ir linoleninė rūgštys, svarbios angliavandenių ir baltymų apykaitoje. Jų dėka mažinamas cholesterolio kiekis kraujyje bei kraujo spaudimas.

Kokiomis savybėmis pasižymi lecitinas?

Pagrindinės lecitino savybės yra šios:

  • Statybinė medžiaga organizmo ląstelėms atsinaujinti bei ląstelių apvalkalo pagrindas
  • Vitaminų, mineralinių bei maitinamųjų medžiagų ,,pernešėjas’’ ląstelėse
  • Stiprus antioksidantas, saugantis nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio
  • Pašalina toksinus ir nuodingas medžiagas (alkoholį, narkotikus, virusus) iš organizmo
  • Apsaugo širdį ir kraujagysles nuo sutrikimų
  • Apsaugo nuo žvynelinės, dermatito, radikulito, osteochondrozės ligų atsiradimo
  • Valo tulžies pūslę ir kepenis
  • Gerina žarnyno veiklą

Svarbu žinoti

Kepenys turi ypatingą svarbą žmogaus organizme. Tai viso organizmo filtras ir svarbiausia liauka. Sutrikus kepenų veiklai, gali sutrikti kitų organų veikla. Kepenų dėka pašalinamos visos kenksmingos medžiagos iš organizmo, be šio organo nevyksta daugelis procesų, tokių kaip: hormonų apykaitos, pigmentacijos, riebalų, angliavandenių, baltymų ir fermentų.

Esant blogai kepenų veiklai, sutrinka žarnyno ir virškinimo sistemų veikla, sutrinka širdies darbas, silpnėja žmogaus energija, prastėja odos būklė.

Dažnai kepenys pažeidžiamos vartojant didelį kiekį vaistų. Tad lecitinas atlieka svarbų vaidmenį, nes valo kepenis ir tulžį nuo kenksmingų bei nuodingų medžiagų.

Lecitinas yra būtinas, norint apsaugoti skrandžio gleivinę nuo padidėjusio rūgštingumo. Tad virškinamojo trakto veiklai subalansuoti ir gerinti žarnyno veiklai lecitinas – gyvybiškai svarbus.

Lecitinas labai svarbus širdies ir kraujagyslių veikloje, mažina trombų susidarymo galimybę, gerina kraujo mikrocirkuliaciją, mažina aterosklerozės riziką, stimuliuoja hemoglobino ir raudonųjų kūnelių gamybą.

Lecitinas tiesiogiai įtakoja žmogaus protinius sugebėjimus, palaiko darbingumą bei aktyvumą.

Lecitino poveikis odai yra įrodytas. Jis palaiko odos elastingumą, palengvina žvynelinės, aknės, seborėjos ir kitų odos ligų susirgimus.

Gydydamiesi vaistais, mes dažnai nepagalvojame apie neigiamą šalutinį poveikį. Vaistuose esantys cheminiai junginiai yra toksiški, tad lecitino pagalba iš kepenų pašalinamos toksiškos medžiagos bei žalingi konservantai. Lecitinas perneša vaistus ir vitaminus į ląsteles, o jo stoka sumažina pasisavinimą ir efektyvumą.

Su amžiumi mažėja lecitino kiekis organizme. To pasekoje atsiranda nemiga, dirglumas, bendras organizmo nuovargis ir nervinis išsekimas.

Jei ilgą laiką organizme trūksta lecitino, gali išsivystyti išsėtinė sklerozė. Sumažėjus mielinui – izoliaciniam ląstelių dangalui, nervų skaidulomis perduodami impulsai mažėja ir susilpnėja, kas sudaro sąlygas atsirasti išsėtinei sklerozei. Tad labai svarbu lecitino kiekį organizme palaikyti nuolat.

Dietologai skatina vartoti lecitiną esant nutukimui ar turint viršvorio: greičiau deginami riebalai, mažėja potraukis maistui, didėja energijos ir koncentracijos lygis organizme. Be to, lecitinas riebiąsias rūgštis tirpdo vandenyje, taip padėdamas pašalinti riebalus iš organizmo.

Lecitinas vaikų sveikatinime

Lecitino trūkumas pavojingas įvairaus amžiaus vaikams. Kūdikiams gali sulėtėti nervų sistemos vystymasis, mažėti svoris. Kiek vyresniems vaikams gali sutrikti kalbos vystymasis, silpnėti koncentracija, sutrikti atmintis.

Paauglystėje, bręstant organizmui, lecitinas būtinas fiziniam, psichiniam bei lytiniam brendimui. Tad lecitinas yra labai svarbus vaiko organizmo vystymuisi įvairiais amžiaus periodais.

Taip pat svarbu lecitino normą palaikyti nėščiosioms, nes jis įtakoja vaisiaus vystymuisi.

Kaip papildomai organizmui gauti lecitino?

Lecitino maisto papildo kapsulėse ir granulėse galima rasti vaistinėse, internetinėse parduotuvėse.

Lecitino granules galima berti į maistą arba gėrimus, atsižvelgiant į lecitino kiekį produkto sudėtyje.

Maisto papilduose lecitino norma nurodyta informaciniame lapelyje.

Esant lecitino trūkumui, kūdikiams rekomenduojama paros norma – po 0,5 šaukštelio 2 kartus per dieną, suaugusiems – 3 šaukšteliai per dieną. Norint padidinti energiją ir darbingumą, dozavimą galima padidinti.

Primename, kad maisto papildai neturi būti vartojami kaip maisto pakaitalai.

Labai svarbi įvairiapusė mityba, sveika gyvensena bei sportas.